X

سوالات متداول

سوالات متداول مربوط به خدمات ما

سوالات متداول مربوط به خدمات ما

سوالات متداول آتی کالا

 • مرحله اول
 1. مراجعه به سامانه جامع تجارت به آدرس www.ntsw.ir و ثبت نام با اطلاعات شخص حقیقی (ثبت نام باید با مشخصات مدیرعامل واحد صنعتی یا مالک واحد صنفی انجام شود.)
 2. ورود به سامانه جامع تجارت، انتخاب منوی «عملیات پایه» در سمت راست صفحه و انتخاب بخش «معرفی شرکت»، واردکردن اطلاعات درخواست شده و زدن دکمه «ثبت اطلاعات شرکت.»

نکته شماره 2: این اقدام صرفا برای اشخاص حقوقی است و اشخاص حقیقی نیازی به انجام این کار ندارند.

 • مرحله دوم: ثبت و انتخاب نقش
 1. انتخاب منوی «عملیات پایه» در سمت راست صفحه و انتخاب بخش «بارگذاری صلاحیت ها»، انتخاب زبانه (Tab) «استعلام تاجر داخلی»، کلیک روی دکمه «فعالیت تجاری جدید» و پس از باز شدن فرم مربوطه، واردکردن «نام واحد فعالیت تجاری» که همان نام واحد تولیدی است. انتخاب حوزه فعالیت «صنایع پایین دستی پتروشیمی»، انتخاب نوع فعالیت «تولیدکننده»، واردکردن «شماره تماس» و «کد پستی محل فعالیت»، فعال‌کردن تیک «متعهد به قانون تجارت کشور ج.ا.ا می باشم» و زدن دکمه «ثبت اطلاعات»
 2. پس از اینکار روی دکمه «افزودن مجوزهای فعالیتی» کلیک کنید:

* چنانچه واحد صنعتی است «مجوز تولیدی بهین‌یاب» را انتخاب و شناسه کسب و کار درج کنید.

* چنانچه واحد صنفی است «مجوز تولیدی صنفی» را انتخاب و شماره صنفی درج کنید.

 

پس از انجام این مراحل، دکمه «استعلام و ثبت» انتخاب شود. سپس سمت چپ بالای صفحه از بخش «نقش تجاری» نقش جاری به نقش «تولیدکننده» تغییر داده شود.

 • در زمان ورود مجدد در دفعات آتی باید نقش «تولیدکننده» انتخاب شود.
 • مرحله سوم: ثبت انبار
 1. برای ثبت انبار در سمت راست صفحه بخش «عملیات لجستیک داخلی»، «مدیریت واحدهای انبار» انتخاب شود.
 2. روی دکمه «افزودن انبار جدید» کلیک شود، سپس فیلدهای «کد پستی» و «نام انبار» ثبت و دکمه «ثبت» انتخاب شود. (محل واحد تولیدی نیز انبار محسوب می‌شود.)
 • مرحله چهارم: ثبت تولید
 1. از منوی سمت راست، در بخش «عملیات تجارت داخلی»، بخش «اظهار تولید» انتخاب شود و روی دکمه «استعلام از سامانه بهین‌یاب» کلیک شود.
 2. سال و ماه تولید و انبار مدنظر تعیین (در صورتی که چند انبار ثبت نام شده) و دکمه «استعلام و ثبت» انتخاب شود. با این‌کار اطلاعات تولید ثبت‌شده در سامانه بهین‌یاب براساس شناسه کالا در سامانه جامع تجارت نیز بارگذاری‌شده و امکان ثبت فروش این محصولات فراهم می‌شود.
 • مرحله پنجم: ثبت فروش داخلی
 1. از سمت راست صفحه در بخش «عملیات تجارت داخلی»، بخش «مشاهده موجودی کالا» انتخاب شود. اگر چند انبار ثبت شده است، انبار مدنظر در بخش بالای صفحه انتخاب شود. سپس شناسه کالاهای مورد نظر برای فروش انتخاب شود و روی دکمه «انتقال مالکیت/ فروش» کلیک شود.

* انتخاب «فروش به تاجر» در صورت فروش به فعال اقتصادی (شخصی که برای کار تولیدی یا تجاری خرید می‌کند نه مصرف شخصی)

* انتخاب «فروش به مصرف کننده» در صورت فروش مصرف کننده نهایی

 1. تاریخ سند فروش، همان تاریخ فاکتور صادرشده توسط فروشنده است. اگر تاریخ فروش همان روز نیست، تاریخ اصلاح شود. کد/ شناسنامه ملی خریدار واردشده و اگر خریدار نقش های مختلفی داشت با هماهنگی، نقش مناسب انتخاب شود. چنانچه توضیح اضافه ای نیاز است در فیلد «توضیح» درج شود. اطلاعات مورد نیاز در صورتحساب تکمیل و روی دکمه ثبت کلیک شود.
 2. با انجام این روال، صورتحساب فروش صادرشده و وظیفه فروشنده درخصوص ثبت اطلاعات فروش، کامل شده است.
 3. نکته حائز اهمیت: برای ساده سازی، امکان ثبت اطلاعات فروش از طریق فایل اکسل در بخش «انتقال مالکیت/ مکان» نیز وجود دارد تا کاربران به راحتی تعداد زیادی صورتحساب را بتوانند در زمانی کوتاه در سامانه ثبت کنند.
 • مرحله ششم: ثبت فروش صادراتی

* واحدهایی که صادرات انجام نمی دهند نیازی به انجام این مرحله ندارند. درخصوص واحدهایی که صادرات دارند:

 1. از سمت راست صفحه در بخش «عملیات تجارت داخلی» بخش «اظهار خروج کالا» انتخاب شود. روی دکمه «اظهار خروج جدید» کلیک شود. انبار مدنظر انتخاب و اگر تاریخ صادرات همان روز نیست، تاریخ اصلاح شود. سپس از بین گزینه ها «نوع سند»، «صادرات» انتخاب شود.

* پس از کلیک بر روی دکمه «افزودن کالا» برای انتخاب کالا ابتدا «گروه کالا» سپس براساس کالای صادراتی «طبقه کالا» انتخاب شود. از لیست شناسه کالاهای نمایش داده شده، موارد مدنظر انتخاب شود و دکمه «ثبت و بعدی» انتخاب شود. (امکان انتخاب کالا به شکل مستقیم از طریق «انتخاب با شناسه کالا» نیز وجود دارد.

* پس از انتخاب کالا روی دکمه «ثبت» کلیک کنید. سپس در لیست اسناد که ردیف جدیدی به آن افزوده شده است روی دکمه «ثبت نهایی» کلیک کنید.

شماره تلفن مرکز پشتیبانی سامانه جامع تجارت: 02175492000

ساعات پاسخگویی: شنبه تا چهارشنبه ساعت 8 الی 16:30 و پنجشنبه ها ساعت 8 الی 14

در قسمت پایین صفحه اول سامانه جامع تجارت پیش از ورود، «بخش مستندات»، «مستندات عملیات تجارت داخلی» فایل های راهنمای تصویری وجود دارد.

 • مشتری با نام کاربری و کلمه عبور خود وارد سامانه بهین‌یاب می شود.
 • وارد صفحه پرونده بنگاه می شود. (ممکن است پیش فرض در این صفحه باشید.)
 • انتخاب صفحه پرونده بنگاه، داخل جدول، آیتم خرید مواد اولیه، روی گزینه بیشتر کلیک کنید. (ممکن است چند مورد وجود داشته باشد، فرقی نمی کند روی کدام گزینه کلیک کنید.)
 • در صفحه خرید مواد اولیه، انتهای صفحه، روی اطلاعات ارسالی به بورس کالا کلیک کنید. (روی کلمه اطلاعات کلیک کنید.)
 • اگر اطلاعاتی ارسال نشده باید از بهین‌یاب پیگیری کنید.
 • اگر جدول اطلاعات ارسالی موجود بود، جدیدترین تاریخ را چک کنید. به ازای هر کالا در هر روز باید یک ردیف موجود باشد.
 • اگر آخرین اطلاعات ارسالی مربوط به تاریخ های قبل است و به روز نیست با بهین‌یاب تماس بگیرید. (معمولا علت تعلیق در بالای همین صفحه درج شده است)
 • مشتریان لطفا به شکل روزانه (ساعت 10 صبح به بعد) بهین‌یاب خود را چک کنید تا از تعلیق سهمیه به موقع خبردار شود.
 • فعال یا غیرفعال بودن کد (بسته یا بازبودن کد) با نداشتن مجوز و سهمیه تفاوت دارد. اولی توسط بورس و دومی توسط بهین‌یاب قابل پیگیری است.
 • سهمیه تمامی کالاها هر روز یکبار (معمولا ساعت 8:30) از بهین‌یاب دریافت و اعمال می شود. این فرآیند زمان زیادی می برد بنابراین روزی فقط یکبار انجام می شود و امکان دریافت سهمیه یک مشتری به تنهایی وجود ندارد. اگر به روز رسانی اطلاعات توسط کارشناسان بهین‌یاب بعد از این ساعت انجام شود، اطلاعات جدید روز کاری بعد به بورس ارسال خواهد شد.
 • سهمیه دریافتی از بهین‌یاب به شرطی در سامانه بورس اعمال می شود که کد ملی یا شناسه ملی که به نام آن سهمیه ارسال شده است، در بورس دارای کد باشد.
 • برخی مواقع شناسه ملی شرکت عوض می شود ولی بهین‌یاب با شناسه ملی قدیم اطلاعات می فرستد و چون شناسه ملی در بورس به روز شده است سهمیه اعمال نمی شود، لذا باید بهین‌یاب شناسه ملی مشتری را به روز کند.
 • برخی مواقع سهمیه با کد ملی مدیرعامل از بهین‌یاب ارسال می شود ولی در بورس به نام شرکت کد گرفته شده است و برخی مواقع سهمیه با شناسه ملی شرکت ارسال می شود ولی کد بورسی به نام شخص مدیرعامل است. بنابراین باید توجه کنید که اگر در بهین‌یاب با نام شرکت ثبت نام نموده اید در بورس نیز به نام شرکت کد بورسی اخذ نمایید و اگر به نام شخص حقیقی سهمیه گرفته اید در بورس نیز شخص حقیقی کد بورسی اخذ کند.

بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش ‌از حد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند. هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

مشتریان حقیقی:‌ مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۱۰۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش دریافت کنند.

مشتری حقوقی: مجازند در هر نماد معاملاتی ۱۰۰۰ موقعیت  دریافت کنند. این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار افزایش پیدا کند.

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:

 • مراجعه به کارگزاری با شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • دریافت نامه معرفی به بانک از کارگزاری و مراجعه به بانک برای افتتاح حساب در اختیار بورس
 • اعلام شماره حساب در اختیار بورس به کارگزاری
 • بعد از طی مراحل فوق تا سه روزی کاری بعد، کد معاملات آتی کالا صادر خواهد شد
 • شماره تماس واحد آتی کالا کارگزاری بورس بیمه ایران : 0218948 داخلی: 119

پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن حداقل نمودن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده بفروشد. به این شکل، نوسانات بازار تاثیری بر قیمت دارایی خریداری شده نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این دارایی را در زمان آینده با قیمتی مشخص به فروش خواهد رساند.  فرض کنید کشاورزی قصد دارد برای سال آینده 80 کیلوگرم زعفران تولید کند. برای فروش محصول در زمان برداشت دو حالت وجود دارد؛ حالت اول اینکه کشاورز زعفران خود را پرورش داده و در زمان برداشت به هر قیمتی که محصول را از او خریدند به فروش برساند یا می‌تواند به قیمتی که در حال حاضر در نظر دارد، محصول خود را در آینده بفروشد. حالت دوم این امکان را به کشاورز می‌دهد تا قیمت فروش محصول خود را از حالا برای آینده تعیین کند. در نتیجه کشاورز می‌تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران محصول خود را به قیمتی که می‌خواهد در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

 • دامنه نوسان: 0.5 درصد روزانه
 • کارمزد خرید و فروش: ۳۰۰ تومان برای خرید و ۳۰۰ تومان برای فروش روی هر قرارداد
 • زمان معاملات: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا ۱5 و پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱5
 • حداقل وجه تضمین: 70 درصد وجه تضمین اولیه
 • وجه تضمین اولیه: مقدار پولی است که معامله‌گر باید در حساب خود نزد کارگزار داشته باشد تا بتواند موقعیت خرید یا فروش اتخاذ کند.

در حال حاضر سه کالای زعفران، زیره سبز و پسته فندقی در آتی کالا معامله می‌شود

 • پسته فندقی: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زیره سبز: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زعفران: هر قرارداد برابر با 100 گرم

نکته: در حال حاضر بیشترین حجم مربوط به قراردادهای آتی زعفران نگین است.

ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی، ابزاری هستند که قیمت و ارزش آنها از یک دارایی که اصطلاحا به آن «دارایی پایه» می‌گویند، مشتق می‌شود. معمولا در بورس‌هاي کالایی دنيا، دارايي‌هاي مختلفي از جمله محصولات کشاورزي، انواع فلزات، انواع فراورده‌هاي نفتي و ساير محصولات به عنوان دارايي پايه قراردادهاي آتي مطرح می‌شوند.

قراردادهای آتی توافقی است بین دو طرف معامله برای خرید و فروش یک دارایی در زمان مشخص و قیمتی معین در محلی که از سوی سازمان بورس تعیین می‌شود. در واقع بورس دوره‌هایی را در طول ماه‌های تحویل، معرفی و براساس قراردادهای آتی، زمان تحویل را مشخص و معیین می‌کند. هر یک از طرفین قرارداد حق دارند زمانی را در دوره تحویل برای تحویل کالا معیین کنند اما در قراردادهای آتی ماه‌های تحویل متفاوت در یک زمان معامله می‌شوند.  نکته دیگر قرارداد‌های آتی، استاندارد و کیفیت مشخص کالای مورد مبادله است.